Česká superpotravina na každém rohu? Určitě ji znáte + VIDEO

Mamka mi kdysi vyprávěla, jak na jejich vodě probíhal křest na vodáky. Prý je nějak pomazali blátem a pak šlehali kopřivami. Asi to ještě pokračovalo nějak dál, ale mě v hlavě utkvěly hlavně ty kopřivy. Představa, že se nechám šlehat kopřivami mi přišla šílená… Naštěstí já měla křest už mírnější, jen nás tenkrát pomazali bahnem a plácli pádem po zadku tak, že jsme pak skočili do řeky.

Nicméně právě o kopřivách pro vás mám tento článek. To, že se z nich dá dělat dobrý špenát a že se přidávají do polévek je celkem známá věc. Někdo zkouší i zajímavější úpravy, jako třeba obalování v těstíčku…mimochodem je to fakt pochoutka. 🙂

Ale o sběru kopřivových semínek se zatím moc často nemluví. 

Existují i různé názory na to, jak semínka vlastně sbírat. Já jsem se inspirovala u Seppa Holzera. Ve své knize (Zahrada k nakousnutí) vzpomíná na to, jak jeho maminka sbírala semena bylin právě způsobem, že je posbírala do pytle a v něm je usušila.

Způsoby, kdy se sbírají samostatné hrozny semínek, mi přišly moc zdlouhavé a celkově, jako velká piplačka. Více o tom, proč a jak jsem sbírala kopřivová semínka, se dozvíte ve videu.

Možná vás napadlo, jestli se nemohou kopřivy v pytli zapařit a zplesnivět? 

No určitě mohou, nejlepší je samozřejmě zvolit pytel z přírodních materiálů, který bude prodyšný. Nicméně já ho k dispozici neměla, a kopřivy to zvládly. Asi je důležité jich tam pak necpat zbytečně moc a ani pytel tak moc neutahovat.

Po cca týdenním sušení jsem pokračovala takto. 🙂

Protože jsem v semínkách občas našla takové ty malinkaté pavoučky, rozložila jsem je ještě na plech a nechala je pár dní jen tak. Samozřejmě ve stínku… Pavoučci si odlezli a semínka byla připravená k uskladnění. Určitě by měla být uschovaná buď v tmavé nádobě, anebo někde v tmavé místnosti. Nenechávejte je na sluníčku.

A to je ke sběru kopřivových semínek asi všechno. Mám z nich fakt velkou radost. A když jsem videa pouštěla Ondrovi, tak byl nadšený a říkal, že jich teda určitě musíme nasušit víc. Tak jsem zvědavá. Kopřiv tu máme dost, sušíme už i pro zvířátka na zimu, tak třeba ještě pár várek stihneme. 🙂

Líbí se vám u mě na blogu? Nechte se ode mě pravidelně inspirovat a získejte k tomu dárek.

 

 

Jsem máma, farmářka a kreslířka. Nenapravitelný snílek a milovník svobody. Život na venkově, hospodaření, naladění na rytmus roku a vše propojené vlastní kreativitou. To jsou mé cesty ke svobodě a šťastnému životu, které ukazuji i ostatním.

Jsem autorkou e-booku Farmařím! A Baví mě to! Objevte kouzlo efektivity a začněte si naplno užívat krásy farmaření! Více informací najdete ZDE.>>

A kreslícího video návodu Kreslím, kreslíš, kreslíme! Více informací najdete ZDE.>>

Více o tom, kdo jsem, si přečtěte tady. >>

Chcete být ve skupině stejně naladěných lidí? Máme uzavřenou skupinu na facebooku a rádi Vás vezmeme mezi sebe.
Komentáře
  1. Bětka napsal:

    Tý jo, to jsem vůbec nevěděla. Vždycky chodím kolem těch vzrostlých kopřiv a říkám si, jak je možné, že od konce dubna si jich nikdo nevšimne. Jen mě u toho videa napadlo: nedaly by se použít i listy na čaj? Nebo je v nich touhle dobou už moc látek, které by nám spíš uškodily.

    • Klára Janíková napsal:

      Ony ty listy u těch vzrostlých kopřiv už ani nebývají moc hezké. Takže na listy bych osobně sbírala spíš mladé kopřivy. Ale nemyslím si, že by nám mohly nějak uškodit, nebo o tom alespoň nevím…

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů