Nezbláznit se, ani nikoho nezabít…inu REKONSTRUKCE.

Venku mrholí. Mám na sobě starou pracovní zimní bundu, protože uvnitř je sice tepleji než venku, ale v bundě nebo dece je prostě líp. Říkám si, že bych sama se sebou asi měla něco trochu udělat. Aspoň si umýt vlasy. Ale nechce se mi, fakt se mi nechce. Prostě je tu zima a koupelna se sice dá používat, ale jak je taková částečně rozbouraná, tak se mi ani do té teplé sprchy nechce.

Střih.

Sedím na záchodě v té rozbouranější koupelně, na sobě mám stále zimní pracovní bundu, ale tetelím se blahem. Schválně jsem šla na záchod do téhle koupelny (i když jsem musela oddělat nářadí ze záchodu a donést toaleťák). Víte proč?
Dnes nám tady kamnář dodělal kamna a já jsem z nich tak nadšená, že jsem se chtěla kochat i na záchodě. 😀

A to jsou ty okamžiky, kdy si říkám, že to má smysl.

Když se staví, přestavuje nebo jen rekonstruuje, je to vždycky mazec. Dokáže to pořádně zamávat s naší peněženkou, duševním zdravím i rodinnými a HLAVNĚ partnerskými vztahy. A to, jak to vydržet, nezbláznit se z toho a nikoho u toho nepřizabít, by se mělo učit už na základní škole.
Ale neučí se to tam.
Tak tady je ode mě pár postřehů, které je fajn mít před začátkem rekonstrukce na zřeteli. 🙂

 • VŽDY POČÍTEJTE SE ZPOŽDĚNÍM!!!
  Vždy, ale opravdu vždy počítejte s tím, že se vám vše bude natahovat. Tuhleten řemeslník nebude mít zrovna čas, pak se bude čekat až dorazí materiál. Tohle se změní, tamto nakonec ještě předěláte. A když už jste v tom, tak byste ještě vlastně mohli tohle a tamhleto.
 • TO STARÉ UKAZUJE PRSTEM NA TO NOVÉ A ŘÍKÁ, OPRAV MĚ, NATŘI MĚ, CHCI TAKY ZÁŘIT. 😀
  Jo, jo. Jakmile začnete něco zkrášlovat, vylezou ty starší kousky a začnou na vás přes celou místnost, celý dům a nakonec i celý pozemek křičet ať s nimi laskavě taky něco uděláte. No a nepřestanou do té doby dokud to buď neuděláte, nebo ty nové kousky už taky trošku zešednou...
 • SVATBA TA TO JISTÍ.
  Během stavby a rekonstrukce dostává partnerský vztah dost zabrat. Žena má mnohdy jasnou a zcela konkrétní představu, kterou muž mnohdy nechápe. Nechápe absolutní nutnost a důležitost jednotlivých aspektů a detailů. A žena zas mnohdy nerozumí tomu, jak je to vlastně vše technicky proveditelné a ani pořádně neví, kdy má ty své požadavky říct. Ze začátku vždycky muž jen mává rukou, že teď je to přece ještě úplně zbytečné, ale pak najednou už je pozdě a tohle přece měla říct dřív...
  Takže si myslím, že když už se pouštíte do takovýchto "velkých" věcí, tak svatba není od věci. 😀 Přece jen, rozvod je dost náročnější než rozchod, že? A než dávat energii do rozvodu, tak to to radši dodělejte a pak třeba zjistíte, že si to spolu nakonec zas užíváte.

Je na rekonstrukci i něco příjemného?

URČITĚ!

 • CÍTÍTE NESKUTEČNOU VDĚČNOST ZA VŠECHNO CO MÁTE.
  My lidi. No, představte si, že někteří z nás si někdy ani neváží toho, že mají teplou vodu v kuchyni, vanu, křeslo, teplo... No chápete to? (Zrovna sedím v zimní bundě u počítače a neskutečně se těším na horkou vanu...doufám, že třeba do měsíce se dočkám...)
 • OSLAVUJETE KAŽDÝ POSUN.
  Pamatuji si, když jsem si koupila svou první ledničku. Seděla jsem před ní s hrnkem čaje a několik hodin na ni koukala a kochala se tím, jak je krásná. Podobně jsem pak seděla před točícím bubnem pračky.
  Dnes jsem takto seděla na záchodě v rozbourané koupelně a láskyplně koukala na nová kamna. Představovala jsem si to teplo a bylo mi snad i vnitřně tepleji. Prostě, když budujete, tak máte obrovskou radost z každého posunu vpřed.
 • TRÉNUJETE KOMUNIKACI, TOLERANCI A TRPĚLIVOST.
  Sice o tom můžete hodně číst, ale trénink dělá mistra. Soužití při společném budování bych zařadila do předmětů na vyšších školách osobního rozvoje. 🙂
 • MÁTE MOŽNOST POŘÁDNĚ SI USPOŘÁDAT SVÉ VĚCI I SVŮJ ŽIVOT.
  Když bouráte, stavíte, předěláváte, mnohdy se musíte hodně uskromnit. Dočasně si musíte vystačit s málem a možná není na škodu pak zvážit, co všechno si do svých nových prostor opět vpustíte. Je to úžasná příležitost protřídit a poslat dál věci, které vám neslouží a nedělají radost. Zároveň si třeba i ujasnit víc vlastní priority a postoje...jste na začátku a v novém prostoru začínáte psát nový příběh...

Ano, rekonstrukce není ani jednoduchou ani rychlou záležitostí. Ale děláme to proto, že budujeme něco krásnějšího a tak se na to hlavně musíme vydržet těšit. Mnohdy se s vyplazeným jazykem prostě těšíme, až to už bude konečně hotové. A řeknu vám, já se těším moc. Ale zároveň jsem moc vděčná, že se to vůbec děje a třeba zítra si slavnostně zatopíme v našich nových kamnech.
Bude to jen pár třísek a malý ohýnek, protože kamna teď musí pomalu vysychat, ale bude to naše velká rodinná sláva. Dáme si k tomu něco dobrého, horký čaj a bude nám krásně. 🙂

Líbí se vám u mě na blogu? Nechte se ode mě pravidelně inspirovat a získejte k tomu dárek.

 

Jsem máma, farmářka a kreslířka. Nenapravitelný snílek a milovník svobody. Život na venkově, hospodaření, naladění na rytmus roku a vše propojené vlastní kreativitou. To jsou mé cesty ke svobodě a šťastnému životu, které ukazuji i ostatním.

Jsem autorkou e-booku Farmařím! A Baví mě to! Objevte kouzlo efektivity a začněte si naplno užívat krásy farmaření! Více informací najdete ZDE.>>

A kreslícího video návodu Kreslím, kreslíš, kreslíme! Více informací najdete ZDE.>>

Více o tom, kdo jsem, si přečtěte tady. >>

Chcete být ve skupině stejně naladěných lidí? Máme uzavřenou skupinu na facebooku a rádi Vás vezmeme mezi sebe.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů