S bříškem na statku?

 

„Tak co? Jak to zvládáš?“

V těhotenství poměrně běžná otázka. Koneckonců, s rostoucím bříškem se tento typ otázek do začátků konverzace dostává a pak se tam určitou dobu drží.
Jistě, je to speciální a důležité období, které je obecně považováno za náročné. Některé ženy by si bez rostoucího bříška ani nevšimly, že jsou těhotné a jiným dá těhotenství zase hodně zabrat.

Já patřím do té první skupiny. A i přes to jsem se s touto otázkou setkávala a mnohdy jsem cítila, že odpověď „Jo, mám se dobře a vše je v pohodě.“ není úplně dostatečná. Býval tam ten otazník takový delší.

Otazník neprožité zkušenosti.

Život na hospodářství si mnoho lidí představuje podle nádherných obrázků Josefa Lady. A je to vlastně velmi nejasná představa zahalená do velké mlhy. A z té mlhy tak na střídačku vykukuje romantické opojení a představa nekonečné dřiny.

Takže je ten otazník absolutně pochopitelný.

Realita je jako u všeho někde mezi. A i tady platí, že jaký si to uděláš, takový to máš. 

Takže, milé ženy na venkově žijící a těhotenství, či hospodářství plánující. Mám pro vás pár tipů, jak si to udělat bližší té romantické představě.

 • Pohodlný přístup
  Období s velkým bříškem, je sice z pohledu délky života krátkým obdobím, ale když se v tomto období nacházíte, rozhodně Vám to tak nepřipadá. Takže, už při plánování hospodaření myslete na to, ať máte všude snadný a dostatečně prostorný přístup. Pokud i dojíte a ještě nemáte postavený dojící stůl, tak hukněte na manžela, ať vám ho rychle vyrobí, oceníte ho i s miminkem. Pohodlný a snadný přístup oceníte vždy. Nejen v těhotenství.
 • Těžká břemena
  Pokud musíte nosit vodu, dřevo, nebo prostě cokoliv těžkého, využijte kolečka! Kolečka, sáňky, dvoukolák, nebo třeba kočárek. Prostě si břemeno někam naložte. Fakt to netahejte.

 • Připravte se
  Nachystejte si vše dopředu. Vím, že nám to někdy v těhotenství úplně nepálí, ale co není v hlavě musí být v nohách… Proto si (hlavně v zimě) zkuste nachystat vše naráz. Za celý den sebrané odkrojky zeleniny, misku s kompostem, zbytky pro slepice atd. Všechno si to nachystejte ke dveřím a naráz vše odneste. Nebude vás to celý den rozčilovat a pokud je venku nevlídno, nemusíte tam na několikrát.
 • Využívejte svaly ostatních
  Víc zapřáhněte chlapa. Než přijde z práce, tak nachystejte ke dveřím koš na dřevo, kýbl na vodu a prostě vše, co je pro vás moc náročné. Když se na něj usmějete, bude to mít raz dva.
Pokud plánujete hospodářství a rodinu, není třeba se toho nějak přehnaně bát. Pokud chcete mít nějakou drůbež, králíky a třeba kozy nebo ovce, dá se to krásně zvládat a nemusí vám každodenní péče zabrat ani hodinu denně.

Zároveň mi připadá důležité zde napsat, že pokud se dostanete do fáze, kdy vám nějaká část hospodářství víc bere než dává, je absolutně v pořádku ji pustit. Může se stát, že najednou máte pocit, že by vám stačilo pár slepic a na větší hospodaření si chcete pár let počkat. Osobně mi sice nepřijde velký rozdíl v tom jestli se starám o tři slepice nebo 20 slepic, ale to má každý jinak.

Takže užívejte si těhotenství i na statku, jde to a nedře to. 😉

 

Jsem máma, farmářka a kreslířka. Nenapravitelný snílek a milovník svobody. Život na venkově, hospodaření, naladění na rytmus roku a vše propojené vlastní kreativitou. To jsou mé cesty ke svobodě a šťastnému životu, které ukazuji i ostatním.

Jsem autorkou e-booku Farmařím! A Baví mě to! Objevte kouzlo efektivity a začněte si naplno užívat krásy farmaření! Více informací najdete ZDE.>>

A kreslícího video návodu Kreslím, kreslíš, kreslíme! Více informací najdete ZDE.>>

Více o tom, kdo jsem, si přečtěte tady. >>

Chcete být ve skupině stejně naladěných lidí? Máme uzavřenou skupinu na facebooku a rádi Vás vezmeme mezi sebe.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů