„Jsem kreslící mimoň.“ JAKO FAKT?

„Jsem kreslící mimoň, kreslit fakt neumím a celkově mi ty výtvarný záležitosti prostě nejdou.“ Jó, tohle často slyším.

Zamysleme se nad tím maličko.

Upřímně, kdo z dospělých si nepřipadá jako kreslící mimoň???

Prostě jsme to přestali dělat! A tak si logicky myslíme, že nám to nemůže jít. 

Už jen představa, toho, že sedíme nad papírem s tužkou v ruce a něco kreslíme, nám mnohdy připadá absurdní. Nějak jsme se přeprogramovali a prostě se v už jen v té představě cítíme divně.

Ale podívejte se na děti. Myslím, že žádné dítě neřekne, že mu kreslení nejde. Prostě kreslí, baví je to a neřeší to. Do určitého věku je jim úplně buřt, co si o tom kdo myslí. Důležité je, že je to baví. No a až je to přestane bavit, tak zahodí křídu, fixu, pastelku a běží si hrát zase jinam.

Dokonce i my rodiče a vlastně celá společnost, tak nějak vnímáme, že rozvíjení i těchto směrů je důležité. Kdo v mládí nechodil do výtvarky nebo keramiky? Nebo tam nevodí své vlastní děti???

Proč u dětí nám tyto činnosti dávají smysl a v dospěláckém světě už nemají místo? Kdo vlastně potřebuje relaxaci a útěk do svobodného světa vlastní fantazie víc?

Kreslení není o tom, jestli nám to jde nebo nejde. Všichni už teď (bez toho abychom vzali do ruky tužku) máme svůj vlastní autorský rukopis. Je to něco, co je nám vlastní. Něco co mluví za nás. Stejně, jako vzhled našeho písma. A je to jen o tom vypustit to ze sebe. Dovolit ruce, aby udělala to, co už tak dlouho nedělala. Dovolit jí jezdit s tužkou po papíře a sledovat to co vzniká.

Tak jednoduché to je. Může být.

A já teď nemluvím o žádném velkém umění. Nejde o používání uměleckých technik, olejomalbu apod. To se člověk samozřejmě musí nějak naučit. A je dobré znát určité zásady a pravidla. Ale pokud si do ruky vezmete obyčejnou tužku, nemůžete nikdy šlápnout vedle. Ve svých obrázcích (ať už budete kreslit cokoliv) otisknete podpis vlastní duše. A ta bude mluvit za vás.

Já jsem velkou propagátorkou vlastní autorské tvorby. Myslím si, že každý může rozveselit své texty obrázkem, který řekne víc. 

Ať už se jedná o vlastní blog, školní prezentaci nebo přání k narozeninám. 

Jde jen o jednu jedinou věc. Dovolit si to. Dovolit si, pustit uzdu své fantazii a začít.

No jo, řeknete si, ale když už budu kreslit malůvky na svůj blog, tak fakt chci, aby to nějak vypadalo. JASNAČKA, JSME DOSPĚLÍ A TOTO OČEKÁVÁNÍ JE NAPROSTO LOGICKÉ. Obzvlášť v dnešním „dokonalém“ technickém světě, že?

Ale to pro vás mám dobrou zprávu. Existuje jeden šikovný grafický prográmek, který je dostupný ZDARMA. Je to Inkscape. A v něm si můžete své kresbičky vyšperkovat.

No, a kdybyste v tom tápali, tak jsem pro vás vytvořila kreslící video návod, který vás krok po kroku povede.   →  →  →

Takže si to všechno trochu shrneme:

4
4
4
4

Umíte kreslit, vaše duše to umí.

  • Vykašlete se už jednou pro vždy na to, že to neumíte. Prostě máte svůj vlastní rukopis. A ten je jedinečný a originální. Nesrovnávejte se. Necítíte se na to kreslit obličeje? Tak je prostě nekreslete. Tak jednoduché to je. 
    PS: Já si kdysi taky myslela, že obličeje nikdy kreslit nebudu…

Potřebujete jen tužku, papír a gumu.

  • Udělejte si pohodlí. Uvařte si dobrý čaj a prostě to zkuste.

Chcete-li víc, stáhněte si Inkscape.

  • Stáhněte si Inkscape a pusťte se do úprav vlastního obrázku. Inkscape umí pracovat s vektorovou grafikou a když se v něm naučíte, můžete velmi zajímavým způsobem oživit svou tvorbu. A je to zadarmo, takže za zkoušku nic nedáte.  Navíc, když vám to nepůjde, pořád jsem tady já a ráda vás to naučím.

A když si fakt netroufáte, začněte omalovánkami.

  • K osvobození vaší duše a vyplutí z reálného světa vám dobře poslouží i omalovánky. Mohou být klidně i prvním krokem. Takže si kupte pastelky a omalovánky a vrhněte se na to.

 

Brzy zjistíte, že už po krátké chvíli, kterou strávíte ve světě své fantazie, se začínáte cítit lehčeji. Máte lepší náladu a tak nějak povzneseněji plujete dál.

PS: Pokud patříte do té skupinky, která raději začne omalovánkami, můžete začít hned. Mám pro vás tuhle mojí srdcovku. 🙂 

Jen musíte mít funkční tiskárnu a během pár minut můžete kreslit. 

Stačí kliknout na obrázek pravým tlačítkem, dát otevřít v nové kartě, uložit do PC a tisknout. 😉 (Berte to ode mě jako takový dárek do začátku.)

muzika

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *